Windsurfing

Foil windsurfing – jest wiele określeń na tą niesamowitą i nowoczesną odmianę windsurfingu, która spowodowała zainteresowanie na całym świecie. Żadne jeszcze nie jest w pełni spolszczone i wiodące w potocznej surfmowie.

W rzeczywistości cała zabawa foil windsurfingu polega na tak zwanej lewitacji, czyli unoszeniu się nad wodą. Wszystko możliwe jest dzięki specjalnie wybranemu rodzaju statecznika pełniącego rolę skrzydła. Jego konstrukcja pozwala przy rozpędzaniu wytworzyć siłę pozwalającą na uniesienie deski i siebie nad poziom wody. Wrażenie jest naprawdę niesamowite i niezwykle efektowne. Każdy, kto marzy o nauce foil’a musi umieć swobodnie pływać w ślizgu na normalnej desce windsurfingowej.

Jest to absolutna podstawa po której można przejść do rzeczy trudniejszych i bardziej skomplikowanych. Pierwsze próby są bardzo wymagające pod względem fizycznym, a więc zaleca się to wykonywać po odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym. Najłatwiej na początku jeżeli mamy warunki, które pozwalają nam pływać w ślizgu jeszcze bez wymienionej wcześniej lewitacji. Po kolei, najpierw się rozpędzamy, wchodzimy w ślizg, następnie ostrożnie, ale też pewnym ruchem wypinamy się z linek trapezowych dla lepszej kontroli i wciskamy impulsywnie i stanowczo tylną nogę.

Deska sama zaczyna się wynurzać, a my tylko musimy ją “wyrównać”, a więc przycisnąć mocniej przednią nogę, żeby deska leciała równolegle do poziomu wody. Kitesurfing do niedawna był jeszcze mało znaną dyscypliną jednak nie przeszkodziło to w bardzo szybkim wzroście popularności tej dyscypliny. Ma dużo wspólnego z windsurfingiem, jednak w kitesurfingu napęd jest możliwy dzięki obecności latawca, a nie żagla. Zdarzają się opinie, że rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem to wyzwanie tylko dla odważnych, wymagające ponadprzeciętnej sprawności fizycznej.

Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Kitesurfing to w pierwszej kolejności niecodzienna i niepowtarzalna okazja przeżycia wielu pozytywnych emocji, takich jak uczucie lekkiego ślizgania się po wodzie, lewitowania nad nią czy nawet bycia niesionym przez wiatr. Kitesurfing można polecić każdemu, a zwłaszcza dla osób, których pasją jest latanie,a w sporcie poszukują przede wszystkim poczucia wolności i dobrej zabawy.

Dyscyplinę tę można wykonywać w każdym wieku bez ograniczeń. Aby zachować bezpieczeństwo ochotnik powinien jednak ważyć więcej niż 40 kilogramów i posiadać umiejętność pływania . Postęp technologiczny spowodował, że kitesurfing nie jest już sportem ekstremalnym. Wśród osób uczących się techniki można spotkać zarówno ośmioletnie dzieci, jak i osoby powyżej 60 roku życia.